olejowanie_blog

Blog

Olej czy lakier?

 

Impregnacja to niezwykle ważny etap konserwacji mebla. Po nałożeniu warstwy ochronnej, pory drewna zamykają się, co w efekcie daje powstawanie powłoki ochronnej. Do wyboru mamy kilka rodzajów impregnacji mebli drewnianych, takich jak olejowanie, woskowanie, olejowoskowanie i lakierowanie. Ta ostatnia metoda często mylnie kojarzona jest z wysokim połyskiem. W take me HOME. dostępne są dwa rodzaje impregnacji – olejowoskiem i lakierem matowym. Mimo to najczęściej Klienci zadają sobie pytanie: olej czy lakier?

Olejowoskowanie

Olejowoskowanie, potocznie nazywane olejowaniem, to proces impregnacji z użyciem mieszanki oleju i wosku. Zabezpieczając w taki sposób meble, trzeba mieć na uwadze, że nasz ulubiony stolik kawowy lub konsola, mogą zmienić kolor na ciemniejszy. Z uwagi na wsiąkanie olejowosku w strukturę blatu, drewno zrobi się cieplejsze w odcieniu lekko miodowym. Aby zachować świetną kondycję drewnianych mebli, proces impregnacji olejowoskiem powinien być regularnie powtarzany, minimum 1 raz do roku. Atutem takiej formy zabezpieczenia jest to, że podczas zabrudzeń lub zarysowań blatu, wystarczy przetrzeć stolik kawowy lub biurko lekko mokrą szmatką, a przy silniejszych zabrudzeniach, papierem ściernym o minimalnej gramaturze 180, a następnie na wyczyszczone z pyłu miejsce, ponownie nanieść warstwę impregnującą.

take me HOME - NORMAN minimalistyczny stół
take me HOME - CAPSULA minimalistyczne stoliki kawowe

Lakierowanie

Alternatywą dla olejowania jest lakierowanie. W przeciwieństwie do impregnacji olejowoskiem, lakier nie wsiąka w strukturę blatu, lecz tworzy na nim zewnętrzną powłokę. Dobrze sprawdzi się do takich mebli jak stół do salonu, stół jadalniany czy stolik kawowy. Warto pamiętać, że lakierowany blat jest zazwyczaj delikatnie jaśniejszy niż ten pokryty olejowoskiem. Zewnętrzna powłoka delikatnie uwydatnia piękne usłojenie drewna. Wszelkie zabrudzenia na stole jadalnianym wystarczy przetrzeć środkiem pielęgnacyjnym do drewna nałożonym na ściereczkę z mikrofibry.

take me HOME - ERTIVI 120 nowoczesna półka rtv
take me HOME - SISTERS skandynawskie stoliki kawowe

Decydując się na jedną z powyższych metod impregnacji mebli z drewna, warto uwzględnić częstotliwość użytkowania, wszelkiego rodzaju możliwe zabrudzenia oraz systematyczność impregnacji. W take me HOME. mamy dostępne środki OSMO do pielęgnacji drewna, które ułatwią zachowanie dobrej kondycji dębowego blatu. Meble skandynawskie, tak jak wszystkie meble drewniane, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia by mogły służyć przez wiele lat.

Schließen
Sign in
Schließen
Warenkorb (0)

Es befinden sich keine Produkte im Warenkorb. Es befinden sich keine Produkte im Warenkorb.

Folgen Sie uns auf

by gorg.pl